Baloda Elbiseye Verecekleri Paraları Hasta Bir Çocuğa Verdiler

Madan kasabasının Otets Paisiy okulu mezun öğrencileri pahalı elbiseler giymek yerine tişört giyerek mezuniyet törenine katıldılar.

Pahalı ve lüks elbise için ödeyecekleri paraları tasarruf eden ve paraları kendi aralarında toplayan mezun öğrenciler, hasta olan genç bir çocuğa vererek tedavisi için yardımcı oldular.

Mezun öğrenciler ilk önce toplayacakları yardım paralarını kimsesizler yurduna vermeyi düşünmüş; fakat daha sonra Madan’da yaşayan ve acil tedaviye ihtiyacı olan bir çocuğa yardımda bulunmayı tercih etmişler.

İhtiyaç sahibi hasta çocuğun daha önce ameliyat olduğu; fakat hastalığın nüksetmesi sonucu yeniden pahalı olan tıbbi müdaheleye ihtiyaç duyduğu belirtildi.

Madan kasabası Otets Paisiy okulu mezunları pahalı elbise için verecekleri paraları toplayarak, yaklaşık 2 bin levayı hasta olan çocuğun tedavisi için teslim ettiler.

Mezun olan öğrencilerden Selvie Sadıkova, arkadaşlarıyla hep birlikte böyle bir karar aldıklarını ve mezuniyetlerini kutlamanın en güzel şekli olabileceğini düşündüklerini söyledi.

Selvie Sadıkova, “Ne de olsa bu bizim olgunluğa erdiğimiz ve olgun insan olduğumuz bir dönem. Bu davranışımızla hem kendimize, hem ebeveynlerimize aklıselim olduğumuzu ve değerlerimizi bildiğimizi göstermek istiyoruz” dedi.

Selvie Sadıkova, lüks elbise ve şöhretin bu dünyada insana yardımcı olamayacağını, asıl faydalı olanın iyilik ve ebeveynlerinden miras edindikleri insanlığın olduğunu vurguluyor.

Mezun olan başka bir öğrenci Vesiha Karasulieva ise, sadece bir kaç saat giyilecek elbiselere çok para vermeye değmediğini söyledi.

Vesiha Karasulieva, “Belkide etrafımızda yaşamaları için desteğe muhtaç insanların olması etkili oldu. Belki size hayret verir; ama bu fikre karşı çıkan hiç bir arkadaşımız olmadı. Bizler iki sınıfta, farklı karakterde, toplam 38 öğrenciyiz; ama hiç biri karşı çıkmadı. İyi kalpli kişiler bir araya gelmişiz. Topladığımız paranın gerçekten de en iyi şekilde kullanıldığını, yani bir insanın hayatını değiştirdiğini düşünmek hepimizi mutlu etti.” dedi.

Mezunların sınıf öğretmeni olan İngilizce öğretmeni Bistra Çolakova actualno.com’a yaptığı açıklamada öğrencileriyle gurur duyduğunu söyledi.

Bistra Çolakova, “Bu sınıfta birlik ve bütünlüğü sağlayan en önemli unsurlardan biri iyi kalpli olmaları ve aldıkları eğitimden kaynaklanan değerlerdir” dedi.

Hayatta öğrencilerine başarılar dileyen Bistra Çolakova onların çok iyi gençler olduklarını ve bundan sonraki hayatlarında umarım hepsinin hayalleri gerçek olur dedi.

Öğrencilerinden ayrılma zamanı gelen İngilizce öğretmeninin gözleri yaşarıyor öğrencilerinden bahsederken. Umudu ise bu ayrılığın uzun olmaması.

Lüks kıyafetler giyip mezuniyet balosuna gitmek yerine tişörtler ile mezuniyetlerini kutlayan öğrenciler neden siyah ve beyaz tişörtleri tercih ettikleri konusunda ise şöyle söylüyorlar;

“Her kötülükten sonra iyiliğin geldiğini simgelemek için siyah ve beyaz renkleri tercih ettik. Ve bu yüzden daha çok beyaz olan tişörtleri giymeyi tercih ettik.” dedi.