Ünlülerin Sorunları

Hayat boyu hepimiz küçüklü büyüklü pek çok sorun ile karşılaşıyoruz. Kimi zaman yaşadığımız sorunlar ve önümüze çıkan problemler hayattan bezdiriyor bizleri.

Peki dünyaca ünlü tanınmış şairler, yazarlar, fikir insanları ne tür sorunlar yaşamış?

Edgar Alan Poe: Karanlık korkusu, hafıza kaybı ve halüsinasyonlar yaşardı.

Ernest Hemingway: Depresyonlar, İntihar tutkusu, herkesi kendine düşman görme. İntiharla yaşama veda etti…

Franz Kafka: Nevroz hali, periyodik olmayan sinir krizleri, uyku düzensizliği, korku, ilgisizlik, durup dururken ağlama krizleri, psikosomatik bozukluklar yaşardı.

J.J. Rousseau: Sürekli takip edildiğini sanıyordu.

Nikolay Vasilyeviç Gogol: Şizofrendi; vücudundaki organların yer değiştirdiğini ileri sürerdi. Yazdıklarının bazılarını yaktı; çünkü bunların şeytan işi olduğuna inanıyordu.

Friedrich Nietzsche: Şizofrendi. Kendi idrarını içerdi. Garip esler çıkarır, yerde uyurdu. Keçi gibi zıplardı. Sol omuzu önde yürürdü.

Ludwig van Beethoven: Uzun süre kendini dış dünyaya kapatırdı. Otuzundan sonra sağır oldu. En güzel yapıtlarını ve 9. Senfoniyi bu sağır döneminde besteledi.

Marcel Proust: Bütün pencereleri karanlığa batarcasına bezlerle kapatırdı. Bunu, hasta olabilirim korkusuyla yapıyordu.

Sergey Yesenin: İçkiye düşkündü. Gittiği meyhanelerde, ortalığı dağıtırdı. Akıl hastanesine kapatıldı. Bir otelde bileklerini kesti. Kanıyla “intihar yeni bir şey değildir” diye Mayakovski’ye yazdı. Başka bir otelde, kendini astı. 

Vladimir Mayakovski: Yeseni’nin intiharını eleştirdi, ama kendi de bileklerini keserek yaşamını sonlandırdı. 

Virginia Woolf: Kapalı bir dünyası vardı. Yazdıklarının kimi ölümden söz eder… Bir sabah Tahmis’in sularına kendini bıraktı.

Heinrich von Kleist: Önce sevgilisinin, sonra kendi yaşamını tabancayla sonlandırdı.

Fyodor Dostoyevski: Yalnızlık psikozu. Epilepsi nöbetleri. Bu halleri, bazı yapıtlarında yansıtır. Yazma süreçlerinde vahiy gelir gibi buram buram terlerdi. Ardından da bayıldığı rivayet edilir.