Tasarruflu Ampul Gerçeği

Evinizi aydınlatması gereken tasarruflu ampuller hayatınızı karartmasın!!!

Doç. Dr. Neva Çiftçioğlu Banes başından geçen olayı aktarıyor:

Eşim kazara enerji tasarruflu 8 ampulün bulunduğu kutuyu yere düşürünce tüm cam parçaları tuzla buz olup çevreye saçıldı.

İlk iş, ayaklarına batmasın diye köpeklerimizi ortamdan uzaklaştırdık. Ben ise bütün düşüncesizliğimle alelacele büyük parçaları çıplak elle toplayarak çöpe attım ve hemen ardından elektrik süpürgesiyle küçük parçaları temizledim.

Sorun çözülmüştü. Ya da ben öyle sandım… (Bilim insanı falan fark etmiyor, bazen boş bulunup olmadık yanlışlar yapabiliyor insan.).

Aradan birkaç saat geçtikten sonra nefes alma zorluğu başladı. Anaflaktik şok belirtileri yaşıyordum. Geç de olsa anlamıştım ki ampulde bulunan gaz halindeki cıva, solunum sistemimi felç etmek üzereydi.

Süratle en yakın hastanenin acil servisine attık kendimizi. Giriş işlemlerinin ardından acil doktoru belirdi.

Eller cepte beni tepeden tırnağa süzdükten sonra, neler olduğunu anlatmama müsaade etmeden;

─ Eşinizle kavga mı ettiniz? diye sordu.

Yükselen tansiyon, solunum bozukluğu, eşimdeki korkudan kaynaklanan gerginlik sayın doktorumuzda çok anlamlı bir teşhise ve tedavi kararına sebep olmuştu: Anksiyete atağı geçiriyor, sakinleştirici verin!

Ben iyice yavaşlayan solunumumla kendimi kaybetmeden eşimin bağırdığını duydum;

─ Zehirlendi, nefes alamıyor, dudakları ve tırnakları morardı; ölüyor, ne anksiyetesi? Ne biçim hekimsiniz?

Gerisini hatırlamıyorum. Gözümü açtığımda etrafımda 5 hekim, 4 hemşire, yüzümde de oksijen maskesi vardı. Nihayet doğrular anlaşılmış, teşhis konulmuştu: Kırılan ampullerdeki zehirli gazı soluyarak zehirlenmiştim.

En yaşlı olan hekim, elimi tutarak konuşmaya başladı;

─ Bakın çok ciddi bir sağlık problemiyle karşı karşıyasınız. Enerji tasarruflu ampuller aslında çok ciddi sağlık sorunu oluşturan baş belalarıdırlar. 1. Kırıldığında elinizle dokunmayacaksınız. 2. Derhal pencereleri açarak havalandıracaksınız. 3. Havalandırmanın ardından elektrik süpürgesi asla kullanmayacak, cam kırıklarını fırça ve faraşla toplayacaksınız

Ampul aydınlatmanın, yeni fikirlerin sembolü olarak bilinir ama yanlış ampul hayatınızı karartabilir. Benden söylemesi…

Benzer bir durum ile karşılaşınca  yapılması gerekenler ise şunlardır;

1.Kırıklara asla basmayın ve derhal odayı terkedin. Odayı en az 15-20 dk havalandırın. Klima çalışıyorsa kapatın.

2.Kırıkları ve yerlere saçılan civa partiküllerini temizlemek için elektrik süpürgesi kullanmayın. Saçılan civa partikülleri elektrik süpürgesi sayesinde ortama yayılabilir.

3.Plastik eldiven takın ve yerdeki cam kırıklarını süpürün  ve civa partiküllerini ise paspaslayın. Topladığınız kırık parçaları bir plastik torba içine alın ve bu torbayı mümkünse  evdeki normal çöp kovasına değil, belediyelerce tahsis edilen kimyasal atık konteynırına atın.

4.Kırık ampulden çıkan tozu solumayın.

5.Kırık ampul parçaları elbisenize değdiyse, o elbiseyi tekrar kullanmayın. Çünkü kumaş civa buharını emer ve sonradan tekrar ortama salar.