Sinek Vızıltısı ve Mükemmel Plan

Günün birinde orman kenarındaki nehrin üzerinde küçük bir sinek vızıldayarak uçmaya başladı.

Nehir ve orman çevresindeki tüm canlılar bu vızıltıyı duyar duymaz dikkat kesildiler.

Ardından yoğun düşünce ve içgüdüler eşliğinde her biri kafasında ince planlar yapmaya başladı.

Mükemmel Plan

Nehirde kendi halinde yüzmekte olan somon balığı, yukarı doğru baktığında, nehrin tam üzerinde uçup duran sineği gördü ve kendi kendine şöyle düşündü:

─ Eğer bu sinek biraz daha alçaktan uçarsa, hemen yukarı doğru sıçrar ve onu kolayca yakalayıp yiyebilirim!

Aynı anda nehir kıyısındaki otların arasında duran bir ayı da sineği gördü ve kendi kendine şöyle düşündü:

─ Eğer bu sinek biraz daha alçaktan uçarsa, nehirdeki somon balıklarından biri onu yakalamak için yukarı doğru sıçrayacak. Somon balığı yukarı doğru sıçradığında yakalayıp yiyebilirim!

Nehrin biraz yukarısındaki bir tümseğin arkasında pusu kurmuş olan avcı da aynı sineği gördü. Ve O da şöyle geçirdi aklından:

─ Eğer bu sinek biraz daha alçaktan uçarsa, nehirdeki somon balıklarından biri o sineği yakalamak için yukarı zıplar. Somun balığı yukarı zıpladığında otların arasına gizlenmiş olan ayı somon balığını yakalamak için nehre atlar. Ben de o sırada hızla tümseğin arkasından çıkar,  suya atlayan ayıyı kolayca avlayabilirim!

Avcının pusu kurduğu tümseğin yanında yuvası olan ve o an avcıyı izleyen fare de aynı anda sineği gördü ve tabii o da şöyle düşündü:

─ Eğer bu sinek biraz daha alçaktan uçarsa, nehirdeki somon balıklarından biri onu yakalamak için yukarı doğru sıçrar. Somon balığı yukarı doğru sıçradığında otların arasında gizlenmiş olan ayı o balığı yakalamak için ortaya çıkar ve nehre atlar. Böylece avcı da onu vurmak için hızla yerinden fırlar ve cebindeki sosisli sandeviç yere düşer. Ben de sosisli sandeviçi alıp yuvama taşır, bugünkü yemeğimi çıkarmış olurum!

Farenin biraz üzerindeki kayalıkta bir kedi de aynı sineği görmüştür. O da bu mantığa göre doğal olarak şöyle düşünmektedir:

─ Eğer bu sinek biraz daha alçaktan uçarsa, nehirdeki somon balıklarından biri onu yakalamak için yukarı doğru sıçrar. Somon balığının sıçradığını gören ayı o balığı yakalamak için ortaya çıkar ve nehre atlar. O sırada avcı da onu vurmak için hızla yerinden fırlar. Avcının ani hareketi ile cebindeki sosisli sandeviç yere düşer ve onun arkasındaki fare o sosisli sandeviçi yemek için yuvasından dışarı çıkar. Ben de onu yakalar ve bugünkü yemeğimi çıkarmış olurum!

Aksiyon Başlıyor

Ormandaki canlıların düşünceleri işte böyle saniyeler içinde değişik boyutlarda gel git yaparken, tam o anda kahramanımız, vızıldayan küçük sinek alçalır ve nehre daha yakın uçmaya başlar.

Ok yaydan çıkmış, yapılan ince planlar devreye girmeye başlamıştır. Nehirdeki somon balığı aniden küçük sineği yakalamak için yukarı doğru sıçrar!

Hemen peşinden, nehrin kenarındaki otların arasında gizlenen ve çoktan beri sineği izleyen ayı, balığı yakalamak için nehre atlar!

Ayının nehre atladığını gören avcı ani bir hareketle yerinden fırlar, üst üste basar tetiğe!

Hızla yerinden fırlayan avcının cebindeki sosisli sandviç yere düşer ve yuvasında o anı bekleyen fare hızla sosisli sandeviçe doğru hareket eder!

Farenin saklandığı yuvadan dışarı fırladığını gören kedi harekete geçer, farenin üzerine doğru var gücüyle atlar…

Fakat o da ne!!!

Beklenmedik bir şey olur, kedi fareyi ıskalar ve cumburlop diye nehre düşer!..

Sözün özü; üzerinde ne kadar uğraşılırsa uğraşılsın, kimi zaman en mükemmel planlar bile suya düşebilir.