Şantiye Şefi

Kırsal alanda yol çalışması yapan bir şantiyenin şefi, can sıkıntısından ötürü şantiye çevresinde dolaşmaya çıkar.

Epeyce bir yol yürüdükten sonra hafif yağmur çiselemeye başlar ve şantiye şefi yağmurdan korunmak için yakındaki bir köy evine sığınmaya karar verir.

Koştura koştura evin önüne gelir, kapıyı çalar. Kapıyı 30’lu yaşlarda güzelce bir kadın açar;

─ Buyrun, ne istemiştiniz, diye sorar.

Şantiye şefi durumu izah eder;
─ Efendim rahatsız ettiğim için özür dilerim. Ben yakınlardaki yol şantiyesinin şefiyim.

Etrafı dolaşmaya çıkmıştım, bir anda yağmur bastırınca sığınacak bir yer aradım. Mahsuru yoksa yağmur dinene kadar misafiriniz olayım, der.

Kadın;
─ Elbette, neden olmasın, der. Zaten benim eşim de 2 yıl önce vefat etti, tek başıma yaşıyorum. Yağmur dinene kadar misafir olabilirsiniz. Başka bir arzunuz olursa da lütfen söyleyin, çekinmeyin, der.

Şantiye şefi de teşekkür eder ve içeri girer. Aradan birkaç saat geçer ve yavaş yavaş akşam olmaya başlar. Ancak yağmurun da hiç dineceği yok gibidir, sürekli artan bir şiddetle yağmaya devam eder.

İyiden iyiye akşam olmuştur, ve şantiye şefinin de karnı acıkmıştır. Utana sıkıla da olsa;
─ Kusura bakmayın, yağmurun dineceği yok. Ancak karnım da epeyce acıktı, yiyecek bir şeyler verebilir misiniz, der.

Kadın;
─ Elbette, neden olmasın. Benim eşim de 2 yıl önce vefat etti, tek başıma yaşıyorum. Size yiyecek bir şeyler hazırlarım hemen, der. Ayrıca başka bir isteğiniz olursa lütfen çekinmeden söyleyin, der.

Şantiye şefi teşekkür eder, hazırlanan yemeği de bir güzel yer.

Vakit epey ilerler, yağmur bir türlü dinmek bilmez. Saat bir hayli geç olunca şantiye şefi yine utana sıkıla kadına;

─ Kusura bakmayın, yağmur dinecek gibi değil. Sizin için de mahsuru yoksa ben bu gece burada kalabilir miyim, diye sorar.

Kadın;
─ Elbette, zaten benim eşim de 2 yıl önce vefat etti, tek başıma yaşıyorum. Burada kalmanızda bir sakınca yok. Başka bir isteğiniz olursa da söyleyin lütfen, çekinmeyin, der.

Kendisi için hazırlanan yatağa yatar şantiye şefi. Tam uyuyacağı sırada müthiş bir gök gürültüsü ile yataktan sıçrar. Korkudan ne yapacağını bilmez bir halde kadının yatak odasının kapısını çalar;
─ Çok özür diliyorum, ben şimşek ve gök gürültüsünden çok korkarım. Eğer sizin için de mahsuru yoksa yanınızda yatabilir miyim, der.

Kadın;
─ Elbette yatabilirsiniz. Zaten benim eşim de 2 yıl önce vefat etti, tek başıma yaşıyorum. Başka bir isteğiniz olursa da söylemekten çekinmeyin, der.

Şantiye şefi kadına tekrar teşekkür eder ve o odada uyur.

Sabah olduğunda yağmur dinmiş ve güneş açmıştır. Kahvaltı faslının hemen ardından şantiye şefi, şantiyeye gitmek için kapıdan çıkar.

O anda  evin yanındaki kümesin önünde duran bir tavuk ve beş horozu görür, kafasına takılan şeyi kadına sormak ister;
─ Kusura bakmayın, bir şey sormak istiyorum. Normalde her kümeste sekiz on tane tavuk bir tane de horoz olur. Ama sizin kümesin önünde bir tane tavuk ve beş altı tane horoz var, neden acaba? diye sorar.

Kadın;
─ Ha onu mu diyorsunuz, öyle göründüklerine bakmayın, aslında onların sadece bir tanesi horoz, diğerleri şantiye şefi!