Kral Naibi Kelebeği

Bazı hayvan ve bitkiler, doğada düşmanlarından korunmanın ve avlanırken kendini belli etmemenin yollarını bulmuşlardır.

Yani düşmanlarına karşı görünmez olmak için 2 yolu seçerler;

Birincisi taklit ; Düşmanlarından korunmak için tehlikesiz olan türün, tehlikeli olan türü, görünüm olarak taklit etmesi…

Birebir taklit değil tabi, bazı ufak nüanslar vardır. Ama uzmanların ancak anlayabildiği farklılıklardır bunlar.

İkincisi Kamuflaj; örtmek, saklanmak, ortama uyum saklamak…

Kral kelebekleri alışılageldik kelebek ömürlerinden uzun yaşayan, dünyanın manyetik alanlarına göre yollarını bularak, her yıl Kanada’dan Meksikaya göç eden bir tür kelebek çeşididir. Zehirlidir. Zehir kral kelebeğinin kalkanıdır.

Kendini, ihtişamlı kanatlarının verdiğini çağrıya uyarak yemeğe kalkan diğer hayvanların saldırılarından bu zehirle korur.

Birde kral naibi kelebeği vardır. Kral kelebeğini taklit eder. Tüm yönleriyle zehirli olan kral kelebeği ile aynıdır ama zehirli değildir.

Kral kelebeğinin zehirli olduğunu bilen diğer canlılar naibi kelebeğine dokunmazlar, ölümün sıcak ama kötü tadını tatmamak için…

Bazılarının kral kelebeğini taklit eden kral naibi kelebeği gibi güzel sözler dökülür ağızlarından. Ayırt edemezsin, gerçek barındırsa da sözleri avı çekmek içindir tüm söylenenler.

Aşkla sunulan bir kadeh şarapla zehirlenmek yerine, soğuk ama doğru bir kılıçla ölmeyi tercih etmelisin.

Kelimeler, çıkan ağza göre renk değiştirse de, anlamları her bir ağızda farklılaşsa da, çelik değişmez tutulan ele göre.