Kargaların Bilgelik Testi

Yetişkin kargalar, üç genç karganın yetişkinlerle uçabilecek seviyeye gelip gelmediklerini test etmek isterler. Bilge kargalar toplanır ve sınav başlar.

Bilge bir karga genç kargaların birine sorar;

─ Kargaların bu dünyada en çok korkmaları gereken şey nedir?

Genç karga:

─ Bir karga için en çok korkulacak şey, bir oktur. Çünkü bir ok, bir kargayı tek bir vuruşta öldürebilir.

Bilge kargalar, bu fikri oldukça mantıklı bulur ve mutlu olurlar. Kanatlarını havaya kaldırıp “Aferin sana genç karga, güzel cevap, aramıza hoş geldin” derler.

Bilge karga, daha sonra ikinci genç kargaya da aynı soruyu sorar:

─ Kargaların bu dünyada en çok korkmaları gereken şey nedir?

İkinci genç karga cevap verir:

─ Ben iyi bir okçunun, bir oktan daha tehlikeli olduğunu düşünüyorum. Çünkü sadece iyi bir okçu, hedefini ok ile vurabilir. Okçusu olmayan bir ok, tıpkı şu an üzerinde durduğum bu dal parçası gibi, bir odundan daha fazlası değildir.

Bilge kargalar, bunun şimdiye kadar duydukları en mantıklı cevap olduğuna karar verir. Karganın anne ve babası bu cevap karşısında gururlanır.

Bilge karga üçüncü genç kargaya da aynı soruyu sorar:

─ Söyle bakalım, kargaların bu dünyada en çok korkmaları gereken şey nedir?

Üçüncü genç karga cevaplar:

─ Şimdiye kadar söylenenlerin hiçbirinden… En çok korkmamız gereken şey, acemi bir okçudur.

Tüm kargalar bu cevabı şaşkınlıkla karşılar. Bilge Karga “Ne demek istiyorsun?” diyerek sorar.

Üçüncü genç karga açıklar:

─ İkinci arkadaş doğru söyledi; okçusu olmayan bir oktan korkmak için hiçbir sebep yoktur. Ancak, iyi bir okçunun yayından çıkan ok, gitmesi gereken yere elbet gidecektir.

Bu nedenle, yaydan çıkan bir okun sesini duyarsanız, ondan kaçmak için sağa ya da sola kaçmak, yapabileceğiniz tek şeydir. Ancak, acemi bir okçunun elinden çıkan bir okun nereye gittiğini asla bilemezsiniz.

Bu yüzden acemi bir okçunun elinden çıkan oktan kaçmak için, hareket etmek mi yoksa yerinde kalmak mı daha iyi olur, kimse bilemez. O nedenle en çok korkmamız gereken şey acemi okçudur…