Kansere Karşı Bir Umut: Kanser Olmayan Hayvanlar

Günümüz insanının sağlık alanında karşılaştığı en büyük problemlerden biridir kanser.

Henüz kesin tedavisi olmamakla birlikte, bilim insanları kanserin nedenlerini anlamak ve tedavi edebilmek için çeşitli araştırmalar yapmaya devam ediyorlar. 

Bu araştırmalardan bir kısmı da hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalar. 

Kanser Olmayan Hayvanlar : Kanserin tedavi yollarını araştırırken düşük oranda kansere yakalanan ya da hiç kanser olmayan hayvanları incelemek belki de daha yararlı.

Filler ve tüysüz köstebek faresi üzerinde yapılan çalışmanın altında da bu düşünce yatıyor.

Kanserin asıl nedeni bir grup hücrede meydana gelen mutasyonlar. Fillerde kanserin çok nadir görülmesinin sırrı TP53 geninde gizli.

Fillerde insanda bulunan hücre sayısının 100 katı kadar hücre bulunuyor. Yirmi filden birinde kanser görülürken, beş insandan birinde kanser görülüyor yani aradaki fark hiçte küçümsenmeyecek nitelikte.

ABD’li araştırmacılar bu konuyu mercek altına aldı ve Journal of the American Medical Association dergisinde yayımlanan çalışmaların sonucunda hasarlı DNA’yı tamir etme yeteneği olan TP53 isimli genin fillerde insandan 20 kat daha fazla sayıda olduğunu tespit etti.

Tüysüz köstebek faresinde ise durum çok daha hayret verici. Çünkü tüysüz köstebek fareleri hiç kanser olmuyor.

Üstelik bilim insanlarının laboratuvar ortamında bu farelerde kanseri tetiklemeye ve farelerin kanser olmasını sağlamaya çalışmalarına rağmen.

Son zamanlarda yapılan bu çalışmaya göre tüysüz köstebek fareleri doğal bir mekanizma kullanarak mutasyonla mücadele ediyor ve kansere göz açtırmıyor.

Bu mekanizmada hyalüronik asit isimli bir polimer rol oynuyor.

Araştırmacılar, bu polimer tüysüz köstebek faresinden uzaklaştırıldığında kanserin normal seyrinde yayıldığını gördü.

Tüysüz köstebek faresinde insandakinden 5 kat daha fazla hyalüronik asit polimeri olduğu için fareler kansere yakalanmıyor.

Nature dergisinde yayımlanan, yine bu çalışmalarıyla ilgili başka bir makalede ise araştırmacılar tüysüz köstebek faresinin cildinde yüksek yoğunlukta hyalüronik asit bulunduğunu, bunun fareye yerin altındaki tünellerde yaşayabilmesi için gerekli deri esnekliği sağladığını belirtti.

Biyolojik bir sıçrama olarak kabul edilen bu bulguların kanser tedavisi geliştirme çalışmalarında hayati önemi olacağı düşünülüyor.

Özlem Ak, Bilim ve Teknik Dergisi