Hızlıca Uykuya Dalmanızı Sağlayacak 10 Yöntem

Uykuya geçiş sürecini birkaç dakikaya indirmek istiyorsanız bu yöntemler tam size göre…

Kim bebekler gibi mışıl mışıl bir uyku çekmek istemez ki? Çoğu zaman yorgunluktan ve zihnimizdeki bitmek bilmeyen sorunlar nedeniyle uykuya dalma konusunda sıkıntı yaşarız. Bu 10 yöntem sayesinde uykuya geçiş sürecini birkaç dakikaya indirebilirsiniz.

1. Oda sıcaklığını azaltın

Uyumanız için oda sıcaklığının 15 ila 23 derece arasında olması gerekiyor. Uykuya dalmakta güçlük çeken biriyseniz öncelikle dikkat etmeniz gereken husus hiç kuşkusuz, odanızın ısısıdır.

2. 4-7-8 kuralı

Zihninizdeki sorunlar uyumanız güçleştiriyorsa; koyun saymayı bir kenara bırakın ve 4-7-8 yöntemini uygulayın.

  • Öncelikle dilinizi üst ön dişlerinizin arkasına yerleştirin.
  • Ağzınızdan nefes verin, bu sırada fısıltı çıkarmaya çalışın.
  • Ağzınızı kapatın. İçinizden dörde kadar sayarken burnunuzdan nefes alın.
  • Nefesinizi tutun ve içinizden yediye kadar sayın.
  • Ağızdan nefes alın ve içinizden sekize kadar sayın.

Bu yöntemi 4-5 kez tekrarladıktan sonra hiçbir şey hatırlamayacaksınız. Çünkü mışıl mışıl bir uykuya teslim olacaksınız.

3. Şekerlemeden uzak durun

Gün içinde yaptığınız şekerlemeler sizin gece uykusuna geçiş sürecini zorlaştıracaktır.

4. Saate bakmayın

Yatağa uzandığınızda telefonunuzu yanınıza almayın. Sürekli olarak telefon ekranını ve saati kontrol ediyor olmanız; uykuya geçişinizi güçleştirir.

5. Klasik müzik

Uykuya geçiş sürecinde zorluk yaşıyorsanız, yatağa uzanmadan önce sesi sizi rahatsız etmeyecek yükseklikte klasik müzik açın. Elbette müzik dinlemek için kulaklık kullanmanız önerilmiyor. Müziğin ritmine kendinizi kaptırıp, düşler diyarına doğru yolculuğa çıkacaksınız.

6. Lavanta yağı

Uykuya dalmak sizin için bir işkence ise yastığınıza birkaç damla lavanta yağı ya da lavanta kolonyası damlatın.

7. Papatya çayı

Uykuyla ilgili bir sorununuz var ise gün içerisinde tükettiğiniz kafein miktarına dikkat etmenizde fayda var. Yatağa uzanmadan önce ise tarçınlı güzel bir papatya çayı içmeniz sizi bir hayli rahatlatacaktır.

8. Kitap okuyun

Yatağa uzandığınızda elektronik eşyalardan uzak kalın. Hafif bir klasik müzik eşliğinde kitap okumaya başlayın. Belli bir süre sonra göz kapaklarınız istemsizce kapanacaktır.

9. Hayal kurun

Uykuya geçmenizi güçleştiren olumsuz konuları zihninizden uzaklaştırın. Bunun yerine güzel hayaller kurun ve rahatlayan zihninizin uykuya geçişine izin verin.

10. Uzmana danışın

Ne yaparsanız yapın uyuyamıyorsanız; bazı takviyeler almaya ihtiyacınız olabilir. Kimi zaman magnezyum eksikliği kimi zaman da melatonin eksikliği uyku sorunları yaşamanıza neden olur. Bu nedenle uzun süredir uyku problemi yaşıyorsanız, yapmanız gereken en kısa zamanda bir uzmana görünmek.