Dünyanın Dondurulan İlk İnsanı James Bedford

Dünyanın dondurulan ilk insanı James Bedford tam 50 yıldır cryo tüpü içinde donmuş halde beklemeye devam ediyor.

Life Extension Society adlı bir kurum tarafından 1965’te yapılan bir açıklamada dondurulmayı kabul edecek ilk kişiyi herhangi bir ücret talep etmeden donduracakları belirtiliyor.

James Bedford da ilanı görüyor ve başvuruyor, böylece dondurulacak ilk insan olarak tarihe geçme yolunda ilk adımı atmış oluyor.

Peki geçmişte dondurulmuş insanları yeniden hayata döndürmek mümkün mü?

James Bedford isimli ABD vatandaşı, 12 Ocak 1967’de 73 yaşındayken cryo tüpüne girerek kendini donduran ilk insan olmuştu.

O günden bu yana ise 50 yıl geçti.

Böbrek kanseri olduğu ve tedaviye cevap vermediği için ölümü beklenen Dr. James Bedford, ileride hastalığa bir çözüm bulunacağı ve dondurulmuş insanları geri döndürmenin bir yolunun keşfedileceği umuduyla, kendi isteği ile cryo tüpüne girmişti.

James Bedford o günden beri resmen ölü kabul ediliyor ancak tıbben tam anlamıyla ölü olmadığı biliniyor.

Organları bozulmadan 50 yıldır cryo tüpünde buz kesmiş halde bekleyen Bedford, donmuş insanları organlara hasar vermeden geri çözmenin bir yolu bulunduğunda, tekrar hayata döndürülecek.

Bilim, insanları dondurup tekrar çözmeyi başarabilirse gelecekte bu yöntemle uzak yıldızlara yüzlerce yıl sürecek yolculuklar düzenleyecek uzay kaşiflerinin ortaya çıkması da bekleniyor.

Kaynak: James Bedford