Daltonların Sonu

Red Kit çizgi filminden neredeyse hepimizin bildiği Daltonlar gerçek yaşamdan alınmış karakterlerdi.

Yıllarca bir suç şebekesi olarak çeşitli hırsızlık, soygun ve gasp olayına karıştılar.

5 Ekim 1892 yılında Daltonlar, o zamana kadar hiç yapmadıkları bir şeyi deneyeceklerdi; iki bankayı aynı anda soymayı.

Üstelik çocukluk yıllarında bir süre yaşadıkları Coffeyville’de, yani kendilerini tanıyan insanların arasında yapacaklardı bunu.

Toplam beş kişiydiler. Üç tanesi Dalton’du. Tepeden tırnağa silahlı, ikisinin üzerinde takma sakal olan beş adam, 5 Ekim 1892 günü sabah saat 9.40’ta birbirine oldukça yakın iki bankanın bulunduğu caddede yürümeye başladılar.

Uyanık bir kasaba esnafı, ortada garip bir durum olduğunu sezdi ve onları gözleriyle izlemeye başladı.

Grup ikiye ayrılarak iki bankaya girdi; Bob ve Emmett First National Bank’a, Grat ve diğerleri de Condon Bank’a.

Bu arada uyanık esnaf takma sakallıların Daltonlar olduklarını anlamıştı.

Condon Bank’ın camından içeri bakınca, veznedara doğrultulmuş olan silahı da gören uyanık esnaf, bağırmaya başladı: “Bankada soygun var, bankada soygun var.

Soyguncular bunu duymuşlardı ama artık çok geçti, işlerine devam ettiler.

Grat, banka müdürünün odasına girerek hemen kasayı açmasını söyledi. Müdür, kasa kilidinin ancak 9.45’te açılabileceğini söyledi.

Veznedarın çekmecesinde olan 4 bin gümüş doları istemedi Grat, kasadaki 40 bin dolarlık banknotu istiyordu. Grat müdürün doğru söylediğini görünce şöyle dedi: “Şimdi saat 9.42. Üç dakika var ve bekleyeceğim.”

Tam bu sırada dışarıda silahlar patlamaya başlamıştı. Diğer bankadan 21 bin dolarla çıkan Bob ve Emmett, karşılarında silahlanarak kendilerini bekleyen kasabalıları görmüşlerdi.

Elleri para dolu torbalarla birkaç dakika sonra dışarı çıktıklarında, kasaba halkı da silahlanmış onları bekliyordu.

Çok yoğun bir ateşle karşılaştılar. Çatışarak bir ara sokağa girdiler. Kasaba sakinlerinden 4 kişi hayatını kaybediyordu bu kısa çatışmada.

Grat ve diğerleri de bu sırada aynı ara sokağa girdiler. Ancak onları kıstıran kasaba halkı kalabalık ve silahlıydı. Grat ve diğer iki kişi öldüler.

Emmett son bir çabayla, kardeşi Bob’un yanına gitti. Tam bu sırada kasaba sakinlerinden bazıları da sokağa girmişlerdi. Bob ve Emmett yanyanayken çok yoğun bir ateş başladı.

Bob öldü. Emmett ise 18 yerinden yaralandı. Bu ara sokak, Dalton efsanesinin mezarı olacaktı. Emmett dışında çetenin tüm üyeleri öldüler “Bankada soygun var” çığlığından “hepsi tamamdır” sözüne kadar sadece 10 dakika geçmişti.

Daltonlar’ın öldürülüşleri de yaşamları gibi kısa sürmüştü. Jesse James‘in ve Younger’ların on yıldan fazla süren hükümdarlıklarına bakılırsa, Daltonlar’ın 15 aylık yasadışı krallıkları, bir kelebek ömrü kadar kısaydı.

Emmett, sevgilisi Julia sayesinde aylar süren bir tedavi sonunda iyileşti ve yargılanıp ömür boyu hapse mahkum oldu.

15 yıl sonra cezası affedilerek serbest bırakıldı. Bu arada Julia da onu beklemişti. Evlendiler. Emmett mutlu sona oldukça dolambaçlı bir yoldan ulaşmıştı.

Dalton kardeşlerin çizgi filmdeki Red Kit gibi bir şansları yoktu. O kesinlikle öldürmez, tutuklar ve hapse atardı.

Red Kit gerçekten yaşamış olsaydı belki de Daltonlar ölmeyecekler, demir parmaklıklar arasından Red Kit’in arkasını dönüp, kimseye söylemeden sessiz sessiz gidişini seyredeceklerdi.