1 Ay Boyunca Günde 4 Litre Su İçen Adam: Wil Fulton

Bugün sizi yeme-içme konusunda sınırlarını zorlayan ve neler yaşadığını gün gün paylaşan bir çılgınla daha tanıştıracağız: Wil Fulton.

Çılgın diyoruz, sınırlarını zorlamış diyoruz, çok da haklıyız. Zira kendisi bir koca ay boyunca her gün 1 galon, yani yaklaşık 4 litre su içme kararı almış.

Bu deneye başlamadan önce Wil, bu zorlu 30 günün sonunda cildinin güzelleşeceğini ve kendini daha enerjik hissedeceğini düşünüyormuş. Peki, neler mi olmuş? Buyurun, hemen anlatmaya başlayalım.

1. gün: “O su bitecek”

New York’ta yaşayan ve yazar olan Wil Furton, bu çılgın deneye başladığı ilk gün, bir galon suyun kaç bardağa denk geldiğini hesaplamakla uğraşmak yerine 1 ay boyunca gerçekten koca bir galonla dolaşmaya karar vermiş.

Bunu yapmasındaki amaç sadece ufak hesap hatalarının önüne geçmek değilmiş tabii, sürekli yanında olacak, gözünün önünde duracak yaklaşık 4 litrelik su kabına bakıp motivasyon sağlamakmış.

Söylediğine göre, hedefine ulaşmak için bu koca şişeye bakmak yardımcı da olmuş aslında.

5. gün: Neredeyse her 20 dakikada bir tuvalete gitmeye başlıyor…

Wil, herhangi bir insanın normal bir günde tüketeceği su miktarından çok daha fazlasını içtiği için, aslında susamadığı zamanlarda da su içmesi gerekmiş.

Tabii bu kadar çok su içinde kaçınılmaz son da hızla kendini göstermiş.

Wil, her gün neredeyse 20 dakikada bir tuvalete gitmek zorunda kalmış.

Bunun yanı sıra karnının da sürekli şiş olduğunu, bu yüzden de her zamankinden çok daha az yemek yemeye başladığını söylüyor ve ekliyor:

“Deneyin en zor yanlarından biri, başka içecekleri de içmek istemem. Su içmem gerektiği için diğer içecekleri de eskisi kadar içemiyorum.”

10. gün: Kendini çok daha dinç ve yakışıklı hissediyor…

Deneyin 10. gününe geldiğinde Wil, kendini daha iyi hissetmeye başlıyor. Özellikle sabahları, önceden mutlaka bir bardak kahve içerek ayılabilirken şimdi çok daha dinç bir şekilde uyandığını söylüyor.

Aynı zamanda, kendini aynada gördüğünde daha çok beğendiğini, saçlarının ışıl ışıl olduğunu ve cildinin güzelleştiğini düşündüğünü de ekliyor. Ama tüm bu hissettiği etkilerin plasebo etkisi olabileceğinin de altını çiziyor.

Plasebo etkisi nedir derseniz, kendisi en başında suyun olumlu etkileri olacağına inanarak bu deneye başladığından, su ona hiçbir etki etmemiş olsa bile, kendi kendine telkin yoluyla bu olumlu etkileri hissetmiş olabileceğini söylüyor Wil.

Her yere yanında yaklaşık 4 litrelik bir galon taşıdığı için bu sürede biraz daha kas yapmış olabileceğini de ekliyor tabii. 🙂

15. gün: Enerjisi bugüne kadar hiç olmadığı kadar yüksek oluyor…

Wil, her gün bir galon su içtiği 15. günde kendisini gerçekten çok daha enerjik hissetmeye başladığını söylüyor ve ekliyor:

“Artık neredeyse hiç kahve içmiyorum. Eskiden günde 2-3 bardak içerdim. Akşamları koşuya çıktığımda eskiye göre biraz daha hızlı koştuğumu hissediyorum. Uykum daha düzenli.

Bu kulağa biraz garip gelecek ama artık daha az sıcaklıyorum. Gerçekten, vücut sıcaklığımı ölçtüm ve normalden düşük çıktı.

Ek olarak, su içmeyi unuttuğum zaman inanılmaz bir biçimde susuyorum. Vücudum bu sulu hayata alıştı gibi”.

25. gün: Daha iyi bir insan olduğunu düşünmeye başlıyor…

Deneyin 20. gününde diğer insanların onu eski haline göre daha mutlu görmeye başladığını söyleyen Wil, 25 güne geldiğinde aldığı sonuçları da paylaşmayı ihmal etmiyor:

“Kız arkadaşım cildimin daha temiz gözüktüğünü söylüyor. Ben de kendimi çok daha enerjik hissediyorum. Söylemesi biraz garip ama kendimi daha iyi bir insanmışım gibi hissediyorum.

Editörüme iş performansım arttı mı azaldı mı diye sordum, fark edilecek kadar olmasa da arttığını söyledi”.

 30. gün: Çılgın deney sonlanıyor ve Wil, aldığı sonuçlardan çok memnun kalıyor

Bir aylık çılgın ve ilginç denemesini tamamlayan Wil, son gün bile hala çok fazla tuvalete gidiyor olmasından pek hoşlanmamış ancak yine de kendisini eskiye göre çok daha enerjik ve zinde hissetmek ona iyi gelmiş.

Son olarak Wil, yaptığı bu deneyden çıkardığı sonucu ve tavsiyesini de şöyle paylaşıyor:

“Bence günde bir galon su içmek biraz fazla ama deneyden önce içtiğim miktar da azdı. Bu deneyi kimseye önermem. Bu benim kararım ve billimsel olmayan çıkarımlarımdan oluşan bir deneydi.

Ama herkes daha fazla su içmeli! Kendinizi daha iyi hissedeceksiniz ve insanlar sizi daha çok sevecek”.

Önemli bir not: Wil Furton, bunu bir “challenge”, yani meydan okuma amacıyla yapmış ve alabileceği tüm olumlu/olumsuz sonuçları baştan kabul etmiş. Wil’in aldığı sonuçlardan etkilenip bilinçsiz bir şekilde böyle bir deneye girişmeyin, doktorunuza danışarak günlük almanız gereken su miktarına uygun olarak hareket edin. Sağlığınızı bir deneme uğruna tehlikeye atmayın, aman diyelim.

Kaynak: thrillist.com