Ceviz Ağacının Dibinde Neden Oturulmaz

Ceviz ağacıyla ilgili o kadar çok efsane dolaşıyor ki insan bazen hangisinin doğru, hangisinin yanlış olduğunu şaşırıyor.

Efsaneler ve varsayımları bir kenarı bırakalım ve ceviz ağacıyla ilgili bilimsel olarak kanıtlanmış bir gerçekten söz edelim.

Atasözlerimize bile konu olan ceviz ağaçlarının altında oturmak insan sağlığı açısından ciddi riskler teşkil ediyor.

Böylesine güzel, böylesine estetik bir ağaç için bu ifadeleri kullanmak üzücü; ancak ne yazık ki gerçek bu.

Henüz çocukken bile ceviz ağacının altında fazla oturmamamız gerektiği konusunda büyüklerimiz bizi hep uyarır.

Hatta daha da ileri gidip, ceviz ağacının altında oturanın erken öleceği, ömrünün çok uzun olmayacağı bile söylenir.

Ceviz ağacının altında oturmanın zararları, bir tür hurafeden öte, tümüyle bilimsel gerçekliği olan, nesnel bilgilere dayanır.

Peki gerçekten ceviz ağacının altında neden oturulmaz, gelin hep birlikte bu konuya yakından bakalım.

Ceviz Ağacı Zararlı mı?

Cevizi çoğu zaman insan beynine benzetiriz. Adeta bir metafor gibi, beynimizle ilişkilendirdiğimiz bu özel meyvenin sonsuz faydaları bulunmaktadır. Yüksek besin değerine sahip olan cevizin insan sağlığına olan faydalarını saymakla bitiremeyiz..

Fakat ne yazık ki ceviz ağacı için aynı şeyi söylemek zor. “Ceviz ağacında oturmak, insanı erkenden öldürür” sözü halk arasında dilden dile dolaşan, meşhur bir sözdür.

Çevrenizde yer alan ceviz ağaçlarına dikkat ederseniz, etrafında çok fazla ot ya da bitkinin yer almadığını görebilirsiniz.

Bunun en temel nedeni ise ceviz ağaçları tarafından salgılanan zararlı sülfür gazlarıdır. Sülfür gazının en önemli özelliği diğer gazlara kıyasla çok daha ağır bir yapıda olmasıdır. Bu ağırlık, onun dibe çökmesini kolaylaştırır.

Dikkat edilirse ceviz ağacını dibinde uzun süre oturan ve bu gaza maruz kalan kişilerde bir mayışma ve sersemlik hali gözlenir. Uzmanlar bu nedenle ceviz ağaçlarının şehir merkezlerinden öte, insanların kalabalık olarak yaşadıkları yerlerin dışına dikilmesi gerektiğini söylüyor.

Elbette halk arasında ceviz ağacıyla alakalı olarak söylenen sözler, bir nebze abartı içerse de nihayetinde bir gerçeklik barındırıyor. Yorgunluk hissi yaşamamak, enerji kaybetmemek adına ceviz ağaçlarının altında otururken dikkatli olmanızda fayda vardır.

Cevizin Anavatanı Anadolu

Ülkemiz bilindiği üzere ceviz ağacı konusunda zengin bir ülke. Pek çok şehirde, bir şekilde ceviz ağacına rastlamanız olası.

Ceviz ağaçlarının güzel görüntüsüne kapılıp, gölgesinden faydalanma yoluna gitmeyin. Cevizin anavatanı olan ülkelerden biri olmamıza rağmen ne yazık ki tükettiğimiz cevizlerin belli bir bölümünü dışarıdan ithal ediyoruz.

Ceviz ağaçlarının sayısını daha da arttırma yoluna gitmeliyiz; ancak yukarıda da ifade ettiğimiz üzere ekim işlemlerini şehirden uzak, iklim açısından uygun olan arazilere yapmalıyız.

Son olarak sülfür gazının ozon tabakasını tamir etme özelliğine sahip olduğunu da hatırlatalım.